ההתאוששות באירופה והתחלואה הנמוכה תומכים בהמשך התחזקות האירו מול הדולר

בארה"ב העלייה בתחלואה תרמה להאטת עוצמת ההתאוששות הכלכלית; סקר קציני האשראי שנערך על ידי הפד בארה"ב מצא שהתנאים למתן אשראי התהדקו בחודש יולי והביקוש נחלש

חדשות ספונסר 09/08/2020 11:38

א+א-

הבוקר פרסמו ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי, יחד עם דודי רזניק, אסטרטג ריביות בלאומי שוקי הון, את סקירתם השבועית של התפתחויות מקרו כלכליות בעולם ושל שוקי הריביות והאג"ח.

 

בפמן ורזניק מתייחסים לפרסום דו"ח התעסוקה לחודש יולי בארה"ב ומציינים כי "העלייה בתחלואה תרמה להאטת עוצמת ההתאוששות הכלכלית, למרות שזו נמשכת וצפויה להימשך בחודשים הקרובים. העלייה במספר המשרות הייתה גבוהה רק במקצת מן ההערכות המוקדמות בשוק, וזאת בשונה מן החודשיים הקודמים שבהן היו הפתעות גדולות כלפי מעלה.

 

המשך הגידול בתעסוקה, אך בקצב מתון מאשר בחודשיים הקודמים, איננו מפתיע ומשקף את השפעת יישום מגבלות חדשות על פעילות של ברים ושל מסעדות במדינות רבות בארה"ב ולכן האטת התוספת החודשית של משרות באה בעיקר בהשפעת תחום הפנאי והאירוח".

 

עוד מוסיפים השניים כי "כמו בחודשים הקודמים, ה-BLS, הגורם שמפיק את נתוני התעסוקה, דיווח על קשיי מדידה בנושא התעסוקה ועל ריבוי של מקרים של סיווג מוטעה של עובדים כמועסקים בעוד שפועל הם מובטלים או בחל"ת". ומסכמים, "גם לאחר דו"ח התעסוקה של חודש יולי, ישנם כמעט 13 מיליון מועסקים פחות מרמת חודש פברואר, אך בסך הכול, נראה שהתעסוקה תמשיך להתאושש."

 

בפמן ורזניק מתייחסים לפרמטר נוסף שעלול להעיב על ההתאוששות הכלכלית בארה"ב – "סקר קציני האשראי שנערך על ידי הפד בארה"ב דיווח כי התנאים למתן אשראי התהדקו בחודש יולי וכי הביקוש נחלש למגוון סוגי האשראי ובראשם: הלוואות מסחריות ותעשייתיות, הלוואות נדל"ן מסחריות (CRE), והלוואות צרכניות.

 

"הבנקים הידקו את התנאים לאשראי למגורים, אך דיווחו על ביקוש חזק להלוואות נדל"ן למגורים (RRE). על פי סקר הפד 71% מהבנקים הידקו את התנאים להלוואות ו-59% מהבנקים הגדילו את מרווחי האשראי לחברות גדולות.

 

עבור בנקים שהחמירו את דרישות האשראי, הרוב ציינו את הגורמים הבאים ככאלו המסבירים את ההידוק: תחזית כלכלית פחות טובה, סובלנות מופחתת לסיכון, ירידה בנזילות בשוק המשני להלוואות וחששות מוגברים מההשפעות של שינויי חקיקה, פעולות פיקוח ושינויים בתקני החשבונאות.

 

התנאים להלוואות למימון נדל"ן מסחרי (CRE) התהדקו באופן משמעותי ובמקביל הביקוש להלוואות ל-CRE ירד במידה משמעותית. כמו כן, הבנקים הידקו משמעותית את הדרישות הנוגעות למתן הלוואות משכנתא למגורים. הנכונות של הבנקים למתן אשראי צרכני פחתה במידה משמעותית ברביע השני וזה בא לידי ביטוי גם בכרטיסי אשראי והלוואות לרכישת רכב."

 

בפמן ורזניק מתייחסים להתאוששות באירופה: "התאוששות המכירות הקמעונאיות באירופה מאוששות את ההערכות כי תרחיש V עשוי לאפיין את המשבר באירופה; במהלך חודש יוני נרשמה עלייה של 5.7% במכירות הקמעונאות בגוש האירו. בהתאם לכך, המכירות הקמעונאיות בגוש האירו שבו לרמתן טרום המשבר ומדד מנהלי הרכש לחודש יולי מאותת שהתאוששות נמשכה בתחילת הרביע השלישי".

 

עם זאת הם מציינים "חלקים אחרים של המשק לא מתאוששים במהירות של המגזר הקמעונאות". אך מסכמים כי "ההתאוששות באירופה ורמת התחלואה הנמוכה יחסית תומכים בהמשך מגמת התחזקות האירו מול הדולר לרמת שיא של יותר משנתיים."

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה