כן תזה או לא תזה?

בחיפוש מסגרת לתואר שני, מגלים שבחלק מהתחומים יש שני סוגי מסלולים: מסלול מחקרי הכולל תזה, ומסלול עיוני. אז מה ההבדל בין שני הסוגים, ואיזה הכי כדאי לקחת?

תוכן מקודם 26/07/2020 15:30

א+א-

מהי תזה?

לפני שמחליטים אם אתם רוצים לכתוב תזה או לא, כדאי להבין במה מדובר. אמנם מדובר רק בעבודה אחת, אך היא משמעותית במיוחד כשזה נוגע לתואר שני: המסלול המחקרי והמסלול העיוני מתאפיינים ברמות שונות של קושי ואתגר, וגם באפשרויות שהם פותחים בפני המסיימים אותם.

 

תזה היא עבודה מחקרית רחבת היקף, בדרך כלל בין 5 ל-100 עמודים. העבודה חייבת להכיל בתוכה יסוד שלא נחקר עד כה, ולהקיף את כל המחקר שנעשה באותו נושא עד היום. את כתיבת התזה מלווים מנחים מטעם האוניברסיטה, שהם לרוב מרצים וחוקרים בתחום. רק לאחר שנושא התזה ושאלת המחקר אושרו על ידי המנחה, אפשר להתחיל לכתוב אותה.

 

כאמור, כתיבת תזה היא הכרחית בתארים מחקריים, אך ניתן למצוא מסלולים שדורשים תזה גם בתחום מדעי החברה, בתארים כמו מדעי המדינה ולעתים גם תואר שני במשפטים.

 

האם זה כדאי?

כמו תמיד, גם כדי לענות על השאלה הזאת צריך להבין קודם כל מה רוצים לקבל מהתואר. מסלולים שכוללים כתיבת תזה הם בדרך כלל תובעניים יותר, ומתבססים הרבה על מחקר ועבודה עצמאית של הסטודנטים גם מחוץ לשעות הלימודים. הם מתאפיינים ברמה אקדמית גבוהה במיוחד, והתזה - שהיא העבודה החשובה ביותר בתואר - נבדקת בסטנדרט מחמיר. מסלול כזה עשוי להתאים למי שמעוניינים להמשיך במחקר ולהתקדם באקדמיה, או למי שפשוט מעוניינים להתנסות במחקר לפני החזרה לשוק העבודה.

 

מסלולים עיוניים, שלא כוללים הגשת תזה, נוטים להיות קלילים יותר - גם מבחינת האווירה במוסד הלימודים עצמו, וגם ברמת הלימודים. את כתיבת התזה מחליפות עבודות עיוניות ומבחני בקיאות. מסלולים אלו נוטים לשים דגש רב יותר על הפן המעשי, ולעתים כוללים פרקטיקום בסוף התואר. הם מתאימים יותר לאלו שפחות מתעניינים במחקר, ומעדיפים לחזק את כישוריהם המעשיים בתחום במקום. מסלול זה מיועד יותר לתארים שהם מעשיים מיסודם, כמו תואר שני במשפטים.

 

איך זה משפיע על ההמשך?

כאמור, תואר שני עיוני מעניק בעיקר כלים מעשיים, ומאפשר לצבור ידע וניסיון שיסייעו לסטודנטים בהמשך הדרך. לעתים הוא חיוני כדי להמשיך להתקדם בקריירה או לקבל העלאה בשכר. 

 

תואר שני מחקרי, הכולל תזה, מתאים יותר לסטודנטים שמעוניינים להמשיך בקריירה אקדמית, ולהשתלב בעולם האקדמי כחוקרים ומרצים. עבור מי שרוצים לעשות דוקטורט, התזה היא שלב שלא ניתן לדלג עליו. סטודנטים שעשו תואר שני ללא תזה ומעוניינים להמשיך לדוקטורט יצטרכו קודם כל להשלים כתיבת תזה, לעתים במסגרת מיוחדת שהמוסד מציע.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה