הסרת שיער לטווח ארוך: לייזר או IPL?

ההבדלים רבים, אך המודעות בקרב המתעניינים, לרוב מועטה. להלן סקירה קצרה של עיקר ההבדלים ופירוט השוני בין הטכנולוגיות

תוכן מקודם 26/07/2020 11:54

א+א-

רבים נוטים להתבלבל בין שיטות הסרת השיער הפופולריות: טכנולוגיית הלייזר וטכנולוגיית IPL (אינפרה אדום). בעוד מכוני לייזר לרוב מגדירים היטב למטופליהם את סוג המכשיר והטכנולוגיה שבה הם משתמשים, לא אחת קורה שמטופלות אצל קוסמטיקאיות חושבות שהן מקבלות טיפול לייזר בעוד שלמעשה הקוסמטיקאית השתמשה במכשיר IPL.

 

אז מה ההבדל בין הטכנולוגיות? איזו השפעה יש לכל אחד מסוגי הטיפולים ומהם היתרונות הרבים שיש לטיפול בלייזר על פני IPL?

 

טכנולוגיה אחרת - תוצאות אחרות

לפני שבוחרים בטכנולוגיה מסויימת, חשוב לדעת על דרך הפעולה שלה ותוצאותיה לטווח ארוך. טכנולוגיית ה- IPL פועלת על בסיס אנרגיית חום. המושג IPL הוא ראשי תיבות של Intensive Pulsed Light, שמשמעותן היא קרני אור שנפלטות על ידי המכשיר, המגיעות למלנין השערות (פיגמנט הצבע המצוי בשורשי השיער) והורסות אותו. הרס המלנין המצוי בשורש השערה גורם לעיכוב צמיחתה המחודשת. הטיפול ב- IPL מאפשר הסרת שיער באזורים שונים בגוף ופופולרי במיוחד להסרת שיער באזורי הפנים, כגון עצמות לחיים ובקרבת האוזניים. על מנת לראות תוצאות לטווח ארוך יחסית, יש צורך לחזור על הטיפולים מסוג IPL למשך שנים אחדות.

 

טכנולוגיית הלייזר, לעומת זאת, מתבססת על קרניים ממוקדות שפולט המכשיר, המגיעות אל זקיק השערה. הקרניים הנשלחות מהמכשיר פוגעות בזקיק, שבעקבות ההרס מתנתק מכלי הדם סביבו ולמעשה מנוטרל מפעילות. טכנולוגיית הלייזר מאפשרת התאמה של הטיפול לצבע העור של המטופל, סוג השיער וצבעו וכן התחשבות ברגישויות עור שונות. על מנת לראות תוצאות לטווח ארוך, נדרשים מספר טיפולים על פני זמן קצר בהרבה מזה הנדרש בטיפולי ה-IPL, בנוסף לתוצאות משביעות רצון יותר באופן ניכר.

 

חשוב לציין שמכשירי הלייזר כוללים בנוסף מנגנוני קירור מובנים בתוכם, המאפשרים את הורדת רף הכאב למינימום האפשרי ומאושרים על ידי ה- FDA ומשרד הבריאות. הודות לטכנולוגיה המתקדמת שבאמצעותה מיוצרים מכשירי הלייזר, עלות רכישתם ואחזקתם גבוהה במיוחד, מה שפחות אפשרי לקוסמטיקאית רגילה. לכן לרוב ניתן יהיה לקבל טיפולי לייזר איכותיים במכוני לייזר המורשים לכך.

 

 

יתרונות הטיפול בלייזר על פני IPL

1. יעילות המכשיר

עקב פיזורן הרחב על גבי העור, קרני האינפרה אדום הנפלטות ממכשיר ה- IPL מפגינות יעילות נמוכה בהרבה בהשוואה לקרני הלייזר. מכשיר הלייזר פולט קרניים המתמקדות יחד בזקיק השערה ובכך שומרות על רקמות העור שמסביב מצד אחד, ומשפיעות באופן חזק על זקיק השערה מאידך. ההרס לזקיק חזק משמעותית ומביא תוצאות טיפול טובות יותר לאורך זמן.  

 

2. כמות הטיפולים הנדרשת

כפי שנכתב לעיל, אנרגיית החום הנפלטת ממכשיר האינפרה אדום מתפזרת על פני העור ואינה ממוקדת בשיערה, מה שגורם ליעילות טיפול פחותה בהרבה מטיפול הלייזר ובשל כך לתדירות טיפולים גבוהה יותר באופן משמעותי. גם אורך הזמן של כל הטיפול שונה: בעוד שבלייזר ניתן לקבל תוצאות לטווח ארוך באמצעות מספר מפגשים בשנה, הטיפולים ב- IPL מצריכים לעיתים שנים של פגישות טיפול.

 

3. מקצועיות הצוות

צוות המטפלים במכוני הלייזר נדרשים להיות בעלי הסמכה רפואית על מנת לטפל בלייזר, וכן תחת פיקוח של משרד הבריאות. המטפלים בלייזר עוברים הכשרה מקצועית והשתלמויות בתחום, וכן התמקצעות משמעותית בכל הקשור לתפעול המכשיר. הודות לעובדה שלמכון לייזר מספר רב של שנות ניסיון יחד עם מספר אנשי צוות, הופך את הטיפול בו לבטוח בהרבה מטיפול IPL אצל קוסמטיקאית יחידה.

 

המקצועיות של הצוות המטפל במכון הלייזר באה לידי ביטוי גם באבחון העור המוקדם בטרם הטיפול ובהתאמת הטיפול באופן אישי למטופל, לפי סוג העור שלו, צבעו וצבע השיער. בנוסף, צוות המטפלים בלייזר יבדקו את מצבו של העור בקפדנות בכדי למנוע מצב של טיפול שעלול לפגוע בעור המטופל – כגון עור לאחר שיזוף, עור בעל רגישויות עונתיות ועוד.

 

בתחום טיפולי ה- IPL לעומת זאת, לא אחת התרחשו מצבים של מטופלים שהתמודדו עם כוויות או תופעות לוואי שונות לאחר הטיפול עקב חוסר מקצועיות של הקוסמטיקאית או המטפלת במכשיר.

 

עלות מול תועלת

אם גם אתם שוקלים טיפול לייזר להסרת שיער אך מהססים מול העלות הגבוהה יחסית של הטיפול, כדאי שתשקלו שוב: עלות הטיפול בלייזר אמנם גבוהה מעלות טיפול IPL באופן ניכר הודות לטכנולוגיה המתקדמת, אך גם טיפול באינפרה אדום עשוי לעלות הרבה בהתאם לכמות הסבבים הנדרשת למטופל: לאחר הטיפול השיער חוזר לצמוח לאחר זמן מועט יחסית, מה שמצריך טיפולים רבים יותר (כ- 20 טיפולים בממוצע) וגורר תשלומים נוספים.

 

בנוסף, למכוני לייזר מסויימים ישנה מטריה ביטוחית רחבה, מה שמהווה כמין חותמת איכות למכון ומעידה על סטנדרט גבוה של מקצועיות ואמינות. מטריה ביטוחית כזו לרוב אינה קיימת לגביי קוסמטיקאיות פרטיות המטפלות במכשיר IPL. גם הנחות בטיפולי לייזר ניתנות לחברי קופות החולים, מה שלרוב לא כך כשמדובר בטיפול IPL.

 

שיהיה קיץ בריא וחלק!

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה