הביקוש העולמי לנפט צפוי להישאר נמוך השנה לעומת הרמה שהייתה לפני הקורונה

נראה שרק לאחר בלימת התפשטות וירוס הקורונה בדרך שתאפשר הקלה ברורה ומתמשכת על צרכני הנפט הגדולים תעופה ותובלה – ניתן יהיה לדבר על המשך עליית מחיר הנפט

חדשות ספונסר 13/07/2020 14:37

א+א-

ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, מעריך בסקירת הנפט השבועית כי "הביקוש לנפט צפוי להישאר נמוך יחסית בעת הקרובה, זאת למרות שהביקוש למוצרי נפט החל לעלות מרמת השפל. להערכת ה-IEA הביקוש העולמי לנפט, גם לאחר שיתאושש, צפוי להישאר נמוך במהלך השנה לעומת הרמה שהייתה לפני התפרצות וירוס הקורונה.

 

כמו כן, ה-IEA מעריך כי הביקוש לדלק בארה"ב צפוי להיות נמוך בקיץ הנוכחי בכ-5%-10% מהרמה שהייתה ב-2019 והביקוש לדלק מטוסים צפוי להמשיך להיות נמוך במחצית השנייה של 2020 בעשרות אחוזים מהרגיל. בנוסף, ה-EIA צופה שמלאי הנפט הגלובלי יתכווץ במחצית השנייה של 2020 וההתכווצות במלאי צפויה להימשך גם ב-2021, מה שצפוי להמשיך להפחית את הלחץ על מקומות אחסון הנפט.

 

"התאוששות הביקוש לנפט צפויה להיות איטית ולהימשך על פני זמן באופן הדרגתי, בשל ההתאוששות האיטית ביותר בצריכת דלק מטוסים הנובעת ממצבן הקשה של חברות התעופה וממגבלות התעופה במספר רב של מדינות.

 

שווי המשקל בשוק הנפט צפוי להשתנות, משוק עם עודף היצע גדול לשוק עם עודף ביקוש קטן בתנאים הבאים: סין תצליח לעצור את התפשטות הגל השני של וירוס הקורונה; לא יהיה גל הדבקה שני משמעותי בגוש האירו ובמדינות נוספות; הביקוש למוצרי נפט ימשיך לעלות בקצב הנוכחי וכן; חברי OPEC+ יעמדו בדייקנות במכסות הייצור.

 

במידה ויתפרץ גל הדבקה שני משמעותי של וירוס הקורונה, הסגרים צפויים לחזור והביקוש לנפט צפוי לרדת חזרה אל מתחת להיקפי ההפקה העולמיים ולתרום להיווצרות מחודשת של עודף היצע.

 

נראה שרק לאחר בלימת התפשטות וירוס הקורונה, בדרך שתאפשר הקלה ברורה ומתמשכת על צרכני הנפט הגדולים - תעופה ותובלה – ניתן יהיה לדבר על המשך עליית מחיר הנפט. במידה והחזרת הפעילות הכלכלית תגביר את קצב התפשטות וירוס הקורונה והמדינות יחליטו להחזיר את הסגרים באופן חלקי או מלא, אזי ההתאוששות בביקוש לנפט תהיה במועד הרבה יותר מאוחר, זאת כתלות בדינימיקה של השפעות הווירוס.

 

"במבט לסוף 2020, החוזים העתידיים צופים יציבות יחסית ברמת המחירים של ה-BRENT וה-WTI. עתה, כאשר צד ההיצע הוגבל במידה משמעותית, ואולי לא באופן בר קיימא לאורך זמן, הכיוון של מחיר הנפט יהיה תלוי יותר ויותר במגמות המסתמנות לגבי הביקוש, כאשר גורם מרכזי שישפיע על כך הוא המהלך של הווירוס. קיים חשש של ממש שבמהלך פרק הזמן שנותר עד לסוף 2020 תתכן ירידת מחירי נפט מחודשת, זאת ככל שהסימנים להחרפת מצב הווירוס ימשיכו ויתגברו.

 

בפמן מציין פסק-דין מעניין בהקשר הסביבתי שניתן בארה"ב ומתייחס גם להקשר הפוליטי; "בית המשפט בארה"ב פסק כי יש להפסיק את פעילות צינור הנפט בצפון ובדרום דקוטה בשל הביקורת על נזקים סביבתיים ואחרים. פסיקה זו מהווה ניצחון לשבטים של הילידים האמריקאיים (אינדיאנים) מאזור זה, המושפעים מכך שהצנרת המדוברת עוברת דרך השטחים שלהם. 

 

פעילות הצנרת יוצרת איום של ממש על מקורות המים ופגיעה במקומות הקדושים לאוכלוסייה זו. מדובר בנצחון של המתנגדים הספציפיים במדינות דרום דקוטה וצפון דקוטה וגם מדובר במהלך רחב יותר בארה"ב כנגד הממשל של ארה"ב ובעד איכות הסביבה והגנה על זכויות האדם אלו מול עסקים גדולים ומזהמים.

 

"מדובר בהפסקה זמנית של הפעילות של צינור הולכה חשוב זה, זאת עד לבחינה מעמיקה של ההשלכות השונות, אך במידה וגו’ ביידן יבחר לנשיא, קיים סיכוי של ממש שההשבתה הזמנית תהפך לממושכת. מהלך זה, של השבתת צנרת הולכה משמעותי צפוי למתן את פוטנציאל הבאת הנפט אל השווקים השונים וליצור "צוואר בקבוק" מסוים בתחום הולכת הנפט.

 

 להערכת ה-EIA, יצור הנפט של ארה"ב ב-2020 יהיה בממוצע כ-11.6 מיליון חביות ביום, המהווים ירידה של כ-0.6 מיליון חביות ביום מהרמה הממוצעת ב-2019. ב-2021, יצור הנפט בארה"ב צפוי להיות אף נמוך יותר, כ-11 מיליון חביות ביום."

 

לסיכום מציין בפמן כי "להערכתנו, במהלך 2021, ככל שיתבסס צפי להתאוששות בפעילות הכלכלית, הדבר יהיה מהותי כגורם התומך בעליית מחיר הנפט, זאת כפי שמשתקף בתחזית הקונצנזוס של בלומברג. עם זאת, המשמעות היא שהתנאי להתממשות הערכות קונצנזוס אלו, הוא שהתפשטות וירוס הקורונה תיבלם עד לסוף 2020 והמדינות החברות בארגון OPEC+ יצליחו לעמוד במכסות, זאת למרות הפיתוי לחרוג מהן.

 

בטווח הארוך יותר, ישנם מספר גורמים התומכים בביקוש לנפט ובהם: צמיחת כלכלת ארה"ב לאחר בלימת התפשטות וירוס הקורונה ומהלך יישום תקנות IMO 2020 שיעלה את הביקוש לתזקיקים דלי גופרית, זאת כאשר נפח הסחר הימי, שנפגע מאוד, ישוב ויעלה."

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה