ראיון

איך לצלוח תקופות סוערות בשווקים הפיננסיים?

חוסר הוודאות הרב השורר בשנת 2020 הוא גבוה מאוד וישנם כמה כללים שלמשקיע כדאי ליישם במטרה לעבור את התקופה הזו בצורה מוצלחת

קובי חזן מנהל קרן אמידה 08/07/2020 12:37

א+א- 2

גם בתקופות של אי וודאות שוק ההון הוא עדיין מקום בו משקיעים יכולים למצוא הזדמנויות מושכלות להפקת רווחים. כבר חווינו שנים סוערות בעבר בשווקים הפיננסיים אך אין ספק שחוסר הוודאות הרב השורר בשנת 2020 הוא גבוה מאוד והמשקיע צריך לדעת להתנהל בצורה מיטבית על מנת לצלוח תקופה שכזו בהצלחה.

 

המטרה של המשקיע היא להשיג אלפא (הערך המוסף) גבוה ביחס למדד הייחוס ובטא (התנודתיות ביחס למדד הייחוס) הנמוכה ממנו. נשמע כה טריוויאלי, אך ידוע שרב רובם של המשקיעים בעולם אינם מצליחים להשיג לאורך זמן תשואה עודפת בהשוואה למדד הייחוס ולכן יש מקום לשוק  קרנות הסל העוקב אחרי המדדים.

 

ישנם כמה כללים שלמשקיע כדאי ליישם במטרה לעבור את התקופה הזו בצורה מוצלחת. ייתכן שהם נראים ברורים מאליהם, אך ההבדל טמון באופן הביצוע שלהם כיון שכאשר יש שינויים רבים בשווקים, יש למשקיעים נטייה להתפזר ולסטות מכללים אלו.

 

הכלל הראשון הוא הצמדות לאסטרטגיית ההשקעה-לכל משקיע יש את אסטרטגיית ההשקעה שלו. בכל עת ובייחוד בצוק העיתים, חשוב להיצמד לאסטרטגיה זו. ישנם פיתויים רבים, אשר עלולים להתברר בהמשך הדרך כמוקשים. לכן ע"מ לצמצם את מספר טעויות ההשקעה, רצוי להיצמד לאסטרטגיית ההשקעה. המשמעת העצמית הזו חשובה מאוד לכיס של כל משקיע.

 

הדרך הטובה ביותר להקפיד ולקבל את החלטות ההשקעה בהתאם לאסטרטגיית ההשקעה דומה לאופן בו אנשים עורכים קניות ברשת מזון. טרום כניסתם הפיזית לרשת המזון, בעלי המשמעת העצמית הגבוהה יכינו את הרשימה וייצמדו אליה בעת שהותם בה. לרב, סל הקניות שלהם יהיה נמוך יותר וכנראה גם בריא יותר בהשוואה לאלו שפחות ייצמדו לרשימת הקניות ולבטח בהשוואה לאלו שמגיעים ללא רשימה כלל...

 

ייתכן שלחלקכם כלל זה עשוי להישמע טריוואלי אך ישנם משקיעים רבים שמקבלים את ההחלטות שלהם בצורה אימפולסיבית מול מערכת מסחר פתוחה ושינויי מניות מרצדים אל מול עיניהם וכך מה שנראה לאותה העת כהזדמנות מתברר לאחר חשיבה מעמיקה ואנליזה כפחות מציאה.

 

הכלל השני הוא ערנות לסיכונים. לפני  כל ביצוע השקעה על המשקיע לשאול את השאלות הפשוטות: באילו מקרים מחיר המניה עלול לרדת באופן משמעותי? מה השינוי הפונדמנטלי שעלול להרע משמעותית את פעילות החברה? ומה ההסתברות להתממשות סיכונים אלו? מובן שלא ניתן להעריך את כל הסיכונים, אך זו צריכה להיות דרך הפעולה הנכונה עבור המשקיע.

 

בראשית שנת 2020 כאשר נגיף הקורונה החל להתפשט ברחבי סין, עקבנו אחרי השלכות האירוע מבחינה כלכלית והבנו שכל עוד הנגיף תחום בגבולות סין, פוטנציאל הסיכון עבור החברות בשוק הישראלי ובשווקים המערבים, נמוך. מרגע שנגיף הקורונה החל להתפשט מחוץ לרחבי סין, הערכנו שמחיר הטעות עלול להיות גבוה ולכן צמצמנו משמעותית את החשיפה לסיכון ע"י מכירת החזקות ורכישת הגנות שונות, התוצאה של פעולות אלו היא  שבחודש מרץ בו מדד ת"א 125 איבד כ-17%, הקרן איבדה 3% משוויה.

 

ניצול הזדמנויות הוא הכלל השלישי. כאמור בנקודה הקודמת, ערנות לסיכונים מסייעת לצמצום הפגיעה במקרה שהם מתממשים, אך גם בתקופות של ירידות חדות צריך להיות עירני יותר לניצול הזדמנויות.

 

דוגמא מהעת האחרונה: השקעה בחברת גב ים. רבות נכתב לאחרונה על תחום הנדל"ן המניב בעד ונגד ההשקעה ואין לי כוונה כעת להעמיק בעניין, אך כן לציין שחיכינו זמן רב להשקיע בעסק כה איכותי עם ניהול נהדר, אך לעשות זאת במחיר הראוי להשקעה ועם מרווח ביטחון הולם. בשווי שוק של 3.7 מיליארד ₪ אנו מעריכים כי השקעה בחברה מצוינת זו תהיה בהתאם לאסטרטגיית ההשקעה שלנו – ייתכן שבעתיד יהיה ניתן להשקיע בה אף בשווי נמוך יותר אך אנו מעריכים שמחיר הטעות מהשווי הנוכחי נמוך.

 

כלל נוסף הוא חשיבות מהירות התגובה – "To me, ideas are worth nothing unless executed. They are just a multiplier. Execution is worth millions" המשפט הנ"ל מיוחס לסטיב ג’ובס.

 

מאז ומעולם השינויים בשוק ההון היו מהירים יותר ביחס למציאות אך נדמה שמהירות השינויים בעולם הפיזי מתעצמים ככל שהזמן עובר בעקבות השינויים בטרנדים, ובטעמי הצרכנים וכך גם השינויים בשוק ההון מהירים יותר ( גם בזכות סיבות נוספות כדוגמת טכנולוגיה המאפשרת נגישות טובה יותר לכל משקיע ) .

 

השנה היא דוגמא קיצונית לכך. רמת הסיכון בענפים רבים במשק גבוהה מהממוצע בשנים האחרונות, כתוצאה מכך התנודתיות בשוק ההון גבוהה. פועל יוצא הוא שההזדמנויות והסיכונים משתנים במהירות עצומה וצריך להגיב אליהם במהירות ובהתאם לכל הכללים המוזכרים לעיל. כל זאת ע"מ להימנע מהסיפור שכל אחד מאיתנו שמע מחבר/משקיע/בן משפחה – ’רציתי להשקיע/למכור אך המחירים השתנו כ"כ מהר שלא הספקתי לקנות/למכור’

 

לסיכום, משקיעים לטווח ארוך בשוק ההון, אומנם לא יכולים להימנע כליל מהפסדים, אך יישום העקרונות לעיל יצמצם את מספר טעויות לאורך זמן וישפר את תשואת תיק ההשקעות של כל משקיע.

 

מאז הקמתה ביולי 2013 רשמה קרן אמידה תשואה של 89% ביחס ל-23% של מדד הייחוס ת"א 125.

 

 

 

 

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

2 תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
 1. 1
  עוקב אחריו זמן רב

  יש לקרן שהוא מנהל תשואות יפות מאוד

  דניאל 08/07/2020 19:42

 2. 2
  לפני כמה חודשים אמר במרקר שלא כדאי לצאת מהשוק וצדק

  חזי דין 08/07/2020 13:02