שיעור החזרה לעבודה בקרב צעירים עד גיל 24 עומד על 20% בלבד

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ: "דור העתיד של ישראל בבעיה חמורה. מעריך שלאחר המשבר נישאר עם כ-400 אלף מובטלים"

חדשות ספונסר 30/06/2020 17:11

א+א-

משבר הקורונה מעצים את בעיות הצעירים בשוק העבודה, כך עולה מנתונים שמפרסמת היום לשכת התעסוקה. הצעירים נוטים לעבוד בעבודות זמניות, במשרות חלקיות והם בסיכון גבוה יותר לקבל שכר נמוך במקביל לסיכוי גבוה יותר להיפלט משוק העבודה (פי 2.5 להיות מובטלים לעומת קבוצת גיל 64-25) וכך, עם הירידה בהכנסות, אלה מהצעירים שאין להם גב משפחתי נמצאים בסיכון מוחשי ומוגבר לרדת מתחת לקו העוני.

 

הדאגה העולמית גוברת על רקע השלכות משברים קודמים כמו משבר 2008 בעולם: צעירים בעלי השכלה נמוכה נפגעו הכי הרבה ונשארו בשיעורי אבטלה גבוהים, רבים הפכו ללא פעילים כלכלית, והתאוששותם לאחר המשבר הייתה איטית לעומת קבוצות אחרות. צעירים עם היסטוריית אבטלה צפויים לאפשרויות פיתוח קריירה מוגבלות ונמצאים בסיכון לשכר נמוך לאורך כל הקריירה שלהם.

 

על רקע זה, בישראל כבר מתעורר חשש כי משבר הקורונה ישפיע באופן קשה על הצעירים. שיעור החזרה לעבודה עד סוף מאי מבין הנרשמים בתקופת המשבר שגילם עד 24, עומד על 20% בלבד.

 

ההסבר לחזרה המועטה יחסית של צעירים לעבודה נעוץ ככל הנראה במקצועות שבהם הם עוסקים, ובייחוד בתחומי המסעדנות, המזון והאירועים, המתמודדים עם קושי רב ומתמשך יותר לחזור לשגרה לנוכח המגבלות על המשק. מקצוע נוסף שנרשמה בו עלייה בכל קבוצות הגיל, אך בולטת יותר בקרב צעירים עד גיל 24, הוא המכירות.

 

משבר הקורונה גרם לעלייה בשיעור דורשות העבודה הנשים בכל קבוצות הגיל – בין היתר בשל שיעורן הגבוה בתעסוקה במקצועות ההוראה, החינוך וההדרכה. הזינוק החד ביותר נרשם בקבוצת הגיל הכי צעירה (עד 24) – מ-47.8% בינואר-פברואר ל-60.6% במרס-אפריל. עליות משמעותיות בהירשמות נשים חלו גם בשתי קבוצות הגיל המבוגרות יותר בשוק העבודה.

 

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ: "יש להכין תוכנית תקציבית לשילוב דור העתיד של מדינת ישראל, שנמצא בבעיה תעסוקתית חמורה. בתקופה זו, ישנו מחסור של עשרות אלפי עובדים בתעשייה בשכר הוגן, כמו גם מחסור גדול של מתכנתים בתחום ההייטק, ויש להתאים בין המובטלים לבין צרכי המשק.

 

יש לתקצב בדחיפות קידום תעסוקתי, דרך הסבות מקצועיות לתחומי התעשייה וההייטק. אני מעריך, שלאחר משבר הקורונה, אנו נישאר עם כ-400 אלף מובטלים. חייבים להיערך מבעוד מועד עם תוכניות להשבת עובדים למעגל העבודה, ולכן, הנחיתי את משרדי, להכין תוכניות להחזרת עובדים המונית למעגל העבודה בדגש על הסבות ייעודיות לתעשייה והייטק. מחלת הקורונה היא מחלה קשה, אך מחלת האבטלה קשה לא פחות".

 

מנכ"ל שירות התעסוקה, רמי גראור: "עוד לפני משבר הקורונה, מצאנו שנוצר פיצול בין שתי קבוצות בקרב הצעירים בישראל, שיש לתת עליו את הדעת: הקבוצה האחת - צעירים המשתלבים טוב יותר בשוק העבודה, ומולה - קבוצת צעירים המתמודדים עם קשיי השתלבות גדולים יותר. הפיצול בא לידי ביטוי כיום בשיעור הגבוה יחסית של צעירים שהגישו תביעה לדמי אבטלה בזמן המשבר, ובחזרתם האיטית יותר לעבודה.

 

עלינו להתריע שהמשבר עלול להוביל לתת-תעסוקה, במיוחד בקרב צעירים בעלי רקע כלכלי-חברתי נמוך יותר בתחילת דרכם המקצועית, המתמודדים ממילא עם חסמי כניסה למשרות התחלתיות ועלולים להידחק מחוץ למעגל העבודה. תוכנית החירום הלאומית שגיבשנו לצמצום ממדי האבטלה אשר ממתינה לתקצוב, ומערך ההכשרות המקצועיות וחיזוק המיומנויות התעסוקתיות, יוכלו לסייע להם לצלוח תקופה מורכבת זו ולהתמודד עם האתגרים של שוק העבודה העתידי".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה