חדשות שוק ההון category name

”התוכנית לסגירת בית הזיקוק בחיפה עד 2025 אופטימית ולא נראית מוחשית בשלב זה”

לאומי שוקי הון על בחינת סגירת בית הזיקוק בחיפה: משבר הקורונה הדגים את החשיבות האסטרטגית של פעילויות זיקוק הדלקים והפטרוכימיה בישראל

מערכת ספונסר 29/06/2020 16:22

א+א- 1

אלה פריד, אנליסטית בכירה בלאומי שוקי הון, מגיבה לפרסומים לפיהם המשרד לאיכות הסביבה והמועצה הלאומית לכלכלה בוחנים אפשרות לבצע סגירה מבוקרת של בית הזיקוק בחיפה, לרבות התעשיות הפטרוכימיות.

 

"לנו נראה, שדווקא המשבר האחרון הדגים את החשיבות האסטרטגית של פעילויות זיקוק הדלקים והפטרוכימיה בישראל. זאת, לאור השיבושים החמורים בשרשראות האספקה בעולם, מהם נפגעו גם תעשיות הפלסטיק המקומיות, כאשר ברקע עלו הביקושים למוצרים חד -פעמיים וחששות ממלחמות הסחר.

 

כיום, עודף ההיצע הגלובאלי של תזקיקים עם ירידה בסחר הבינלאומי מעניק יתרון תחרותי לגודל ומורכבות המפעלים, כך שצמצום היקף הפעילות של בז"ן יפגע ברווחיות וידרוש ללא ספק פיצוי.

 

אלא שקיימות נקודות נוספות, בעלות חשיבות אסטרטגית: שמירה על היקף ייצור של בז"ן, שחלק ממוצריה פונה ליצוא, נובע אכן מכדאיות כלכלית אבל גם שימור אסטרטגי של היקף הייצור, שמבטיח למדינה אספקה סדירה של מוצרי דלק ופטרוכימיה בשעת משבר.

 

"כך היה בתחילת משבר הקורונה, כאשר שרשראות האספקה הגלובליות נגדעו. נציין שתמיד קל יותר להשיג חבית נפט גולמי מסוג כלשהו מאשר סל מגוון של מוצרים ספציפיים וחומרי גלם, שהסקטורים השונים וצה״ל זקוקים להם.

 

סימון שנת 2025 כיעד לוויתור על בית הזיקוק ועל תעבורה המבוססת על דלק פוסילי (ממקור של נפט וגז) חריג ביחס לעולם באופטימיות ולא נראה מוחשי בשלב זה, גם ביחס למדינות ששיעור החדירה של רכבים חשמליים בהן גבוה בהרבה והמציאות הגאו-פוליטית שלהם רגועה יותר.

 

 להערכתנו, אם התוכנית תתקבל - סביר להניח שהיא תהיה רב שלבית, ארוכה יותר ויקרה. תוכנית כזו דורשת היערכות כולל של המשק ושל צה"ל. נציין, שדו"ח מקינזי שהוזמן בנושא לא מצא כדאיות כלכלית בפירוק בית הזיקוק בחיפה עד לשנת 2030. כמו כן, 2030 היה הטווח הארוך שנקבע לבדיקה.

 

לאומי שוקי הון  מסקרים את בז"ן במחיר יעד של 0.96 ש’ ובהמלצת "משקל שוק".

 

 

תגובה אחת

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה
  1. 1
    זה הזמן לקנות דירות בקריית חיים מערבית ליד הי

    למעבר להודעה בפורום לחץ כאן

    hagay777 29/06/2020 17:33