פועלים: בנק ישראל ממשיך להגדיל את המאזן שלו ופיקדונות הציבור גדלים בקצב מהיר

מספר המקרים המאומתים נמצא במגמת עלייה, ומגמת השיפור בפעילות הכלכלית נבלמה; מעריכים כי בחודשים הקרובים התוצר לא צפוי לעלות על 90% מזה של ערב המשבר

מערכת ספונסר 28/06/2020 15:37

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את סקירת המאקרו השבועית ומתייחסים לעליה במספר המקרים המאומתים של חולי קורונה הנמצא בעליה ולהשפעה על הכלכלה בארץ ובעולם.

 

מגמת השיפור בפעילות הכלכלית נבלמה. צריכת החשמל לדוגמה, עדיין נמוכה בכעשרה אחוזים לעומת התקופה שטרם הקורונה, והרכישות בכרטיסי אשראי נמוכות בכ-12%. השגרה החדשה של ריחוק חברתי ושמים סגורים אינה מאפשרת כנראה פעילות כלכלית בהיקף מלא.

 

היעדר הנסיעות לחו"ל תומך מעט בצריכה הפרטית, בעיקר בענפים כמו מזון, הלבשה והנעלה, וגם במלונות. שינוי ההתנהגות של הצרכנים בעקבות החשש מהידבקות הוא משמעותי יותר, ואפשר לראות זאת לדוגמה במיעוט הנוסעים ברכבת לאחר פתיחתה. חודשי הקיץ והחופש הגדול צפויים לפגוע ביכולות העבודה של הורים לילדים קטנים, והכנסתם של אלפי עובדים ועסקים עונתיים שבנויים על חודשים אלו תיפגע ככל הנראה. אנו מעריכים כי במציאות הזו התוצר בחודשים הקרובים לא צפוי לעלות על 90% מזה של ערב המשבר.

 

סקר מצב העסקים, שביצעה הלמ"ס בין התאריכים 15-17 ביוני, מעלה שעד כה פוטרו בשל הקורונה 4.5% מסך המועסקים ו-8.4% מכלל המועסקים דווחו על ידי המעסיקים כנמצאים בחל"ת. אם מונים את העובדים בחל"ת כמובטלים אז שיעור האבטלה כעת עומד על 16%. בהנחה ש-75% מכלל העובדים בחל"ת ישובו לעבודתם, או ימצאו עבודה חלופית בחודשים הקרובים, אז שיעור האבטלה במשק יתייצב על כ-10%. טרם ברור אם הממשלה תחליט להאריך באופן גורף את תקופת הזכאות לדמי אבטלה לעובדים אלו בחודש הבא.

 

בנק ישראל ממשיך להגדיל את המאזן שלו, ופיקדונות הציבור גדלים בקצב מהיר. ב-12 החודשים האחרונים שהסתיימו בחודש אפריל גדלו פיקדונות הציבור ב-12%. בארה"ב מצרף הכסף 2M (כולל גם מזומן) גדל בשנה האחרונה ב-23%. הגידול החד בפיקדונות הוא תוצאה של עלייה בסך האשראי במשק (ניצול מסגרות אשראי לדוגמה) ורכישות האג"ח של בנק ישראל שמגדילות את בסיס הכסף.

 

הגידול המהיר באמצי התשלום אינו אינפלציוני בטווח הקצר, זה לא כסף שהציבור מתכנן לצרוך אותו בקרוב, או שהחברות מתכננות עמו השקעות. הפיקדונות שנוצרו משקפים את הביקוש לאשראי שנובע מחוסר הוודאות, ואת מדיניות האוצר ובנק ישראל שבאופן עקיף מפצים על אובדן הכנסות של חלק גדול ממשקי הבית. בד בבד, חלק ממשקי הבית שהכנסתם נפגעה פחות, חוסכים עתה יותר, בגלל המגבלות על טיסות לחו"ל ואיסור התקהלויות. ההשפעה של האבטלה הגבוהה היא משמעותית יותר בטווח של השנה הקרובה, והאינפלציה צפויה לכן להיוותר נמוכה – 0.7% על פי התחזית שלנו ל-12 החודשים הקרובים.

 

המיתון לא עוצר את הנפקות האג"ח. מתחילת השנה אנו רואים עלייה בהנפקות האג"ח של הסקטור הלא פיננסי, לרמה גבוהה מזו של 2019. כפי שניתן לראות בגרף גם בארה"ב הנפקות האג"ח עלו בתקופה זו. החברות מעדיפות להקדים את המימון כל עוד הריביות חסרות הסיכון ומרווחי הסיכון נמוכים. ההנפקות האלו פוגשות שוק נזיל שנובע ממדיניות הבנקים המרכזיים, או מרכישות אג"ח קונצרניות ישירות במקרה של ארה"ב.

 

בנק ישראל ימשיך לשמור על עקומי תשואות שטוחים ולמנוע עלייה במרווחי האשראי. רכישות האג"ח הממשלתיות הספיקו עד כה לשתי המטרות האלו, אולם בנק ישראל מאותת שאם יעלה הצורך יתכן שנראה גם רכישות אג"ח קונצרניות בישראל. ההנפקות הגדולות של האוצר יצריכו לדעתנו הגדלה של מכסת רכישות האג"ח, מעבר ל-50 מיליארד שקל, במהלך הרבעון האחרון של השנה.

 

לגבי המתרחש בעולם אומרים כלכלני בנק הפועלים כי העליה בשיעור ההדבקה ברחבי העולם תרמה לירידות בשוקי המניות, חרף נתוני מקרו חיוביים יחסית. מספר הנדבקים בעולם חצה את ה- 10 מיליון, ומספר המתים מהנגיף הגיע ל-500 אלף. בארה"ב נרשם בשבוע שעבר שיא יומי במספר מקרי קורונה חדשים וסך הנדבקים בנגיף עבר את ה-2.5 מיליון. מגמת עלייה מדאיגה נרשמה בעיקר במדינות בדרום, כגון פלורידה אריזונה, וקליפורניה.

 

העלייה בהדבקות מנגיף הקורונה והחשש שחלק מהמגבלות על הפעילות ישובו, ויביאו לנסיגה בהתאוששות הכלכלית השברירית ממילא, היו הגורם הדומיננטי עבור השווקים בשבוע האחרון. מלבד ירידות השערים שנרשמו במרבית שוקי המניות בעולם, העלייה בסיכונים התבטאה גם בעלייה במרווחים של אג"ח קונצרניות בארה"ב, ובירידה בתשואה על אג"ח ממשלת ארה"ב ל-10 שנים לרמה של 0.64%.

 

קרן המטבע מפחיתה תחזיות צמיחה וצופה שהתוצר לא ישוב לרמה של 2019 גם ב-2021. על פי העדכון משבוע שעבר, בקרן המטבע צופים שבשנת 2020 הכלכלה העולמית תתכווץ ב-4.9%, לעומת ירידה של 3.0% בתחזית הקודמת באפריל. התוצר בארה"ב יתכווץ ב-8.0% ובגוש האירו ב-10.2%. בשנת 2021 צופים חזרה לצמיחה של 5.4% בכלכלה הגלובלית. בארה"ב צפויה צמיחה של 4.5% ובגוש האירו של 5.4%. הצמיחה ב-2021 לא צפויה לפצות על אובדן התוצר שצפוי להירשם ב-2020 כך שבשנת 2021 התוצר ברוב המדינות יהיה נמוך מזה שב-2019.

 

האם הסגר המוקדם מציב את אירופה בעמדת יתרון על ארה"ב? מספר ההדבקות החדשות באירופה נמצא במגמת ירידה, ותושבי אירופה יוכלו בקרוב לשוב ולנוע ברחבי היבשת. נתוני האבטלה באירופה נמוכים עתה מאלו שבארה"ב, זאת בשל מודל הפיצוי של הממשלות האירופיות, שהעדיף לשלם למעסיקים עבור הותרת העובדים במקום עבודתם. העובדים בחל"ת בארה"ב קיבלו פיצויים נדיבים, אך בהיעדר מדיניות רווחה מפותחת כמו באירופה, ובעיקר ביטוח רפואי, ביטחונם האישי קטן יותר. גורמים אלו עשויים להביא לפגיעה מתונה יותר של הקורונה באירופה לעומת ארה"ב.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה