זינוק חד במספר הפונים ללשכות הרווחה

עלייה של 61% בפתיחת התיקים החדשים במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות בהשוואה ליוני 2019; בראש הרשימה יישובים חרדים וערבים

חדשות ספונסר 24/06/2020 16:17

א+א-

עלייה חדה במספר התיקים החדשים במחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ. בשבוע השלישי של חודש יוני 2020 נפתחו ברחבי הארץ 1665 תיקים חדשים – עלייה של 61% אחוזים לעומת השבוע השלישי של יוני 2019 בו נפתחו ברחבי הארץ 1032 תיקים חדשים.

 

הבוקר הגיע שר העבודה והרווחה איציק שמולי לבית שמש כדי לתמוך במחאת העובדות והעובדים הסוציאליים, המוחים על כך שב-63 יישובים בישראל מטפל כל עובד סוציאלי ביותר מ-300 מטופלים.

 

שר העבודה והרווחה איציק שמולי: "מרגע סיום הסגר נרשמו אלפים במחלקות לשירותים חברתיים - ואם לא נגדיל את הסיוע לאזרחים זו רק ההתחלה; אני תומך במאבק העו״סים ואתייצב לצידם בממשלה ובכל מקום במאבק למעמדם, מוגנותם ושיפור תנאי העסקתם"

 

מהנתונים של המשרד עולה כי במספר האזרחים שפתחו תיקים במחלקות לשירותים חברתיים חלה בשבועות האחרונים עליה חדה במספר התיקים החדשים שנפתחו: מ-269 תיקים שנפתחו בשבוע השלישי של חודש אפריל בכל רחבי הארץ ל-1665 תיקים שנפתחו בשבוע השלישי של חודש יוני. במשרד העבודה והרווחה צופים שמספרים אלו יגדלו אף יותר ככל שיותר אנשים יאבדו את זכאותם לדמי אבטלה וידרשו קצבת הבטחת הכנסה, קצבה נמוכה בהרבה.

 

"מהרגע שהסתיים הסגר נרשמו אלפים רבים של ישראלים בלשכות הרווחה בבקשה לקבל סיוע", אומר שר העבודה והרווחה איציק שמולי. "זה מגביר את העומס על העובדים הסוציאליים שהוא קשה מנשוא גם בימי שגרה".

 

מנתונים שריכז המשרד מכל המחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ עולה כי היישובים במצב הקשה ביותר הם היישוביים הבדואים בדרום הארץ. שיאנית העומס היא המחלקה לשירותים חברתיים ביישוב תל-שבע שבה ישנה עובדת אחת על 758 מטופלים. ברהט ישנם 699 מטופלים לכל עובדת ובלקייה 599.

 

רוב היישובים שבהם העומס הוא הגדול ביותר נמצאים בקרב החברה הערבית והחברה החרדית. ביישוב החרדי רכסים ישנם 544 מטופלים לכל עובדת סוציאלית, באלעד 368, בביתר עלית 375 ומודיעין עלית 341. ישנם גם יישובים חזקים מבחינה סוציו-אקונומית אשר נמצאים ברשימה: ביישוב מיתר ישנם 364 מטופלים בממוצע לכל עובדת סוציאלית, בעומר 374 ובזיכרון יעקב 456 מטופלים.

 

העומס הוא לא האתגר היחיד שעומד בפני העו"סים. באחרונה פורסמו כמה מקרי אלימות קשים שהופנו כלפיהם. משרד העבודה והרווחה הקים יחידה חדשה שאחראית על ביטחון העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות ותכנית הגנה שצפויה לצאת לפועל לאחר אישור תקציב המדינה לשנת 2020.

 

"צעדת העובדים הסוציאליים היא צעדה למען החברה הישראלית כולה", אומר השר שמולי. "אני תומך במאבקם ואתייצב לצדם בממשלה ובכל מקום במאבק למעמדם, מוגנותם ושיפור תנאי העסקתם. כמו שלא שולחים חייל למלחמה בלי אפוד וקסדה כך לא סביר לשלוח עובד סוציאלי לטיפול ללא הגנה. ביטחונם האישי של העובדים הסוציאליים הוא תנאי מינימלי כדי שיוכלו לבצע את עבודתם".

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה