לאומי: ”הביקוש העולמי לנפט החל להתאושש, אך מידת התאוששות הביקוש איטית”

"מידיעות שונות, נראה שרוסיה מעוניינת שמחיר נפט מסוג BRENT יגיע לסביבות ה-50 דולרים לחבית, מאחר ובמחיר זה הממשל יכול לממן את התקציב השנתי של הממשלה"

חדשות ספונסר 22/06/2020 12:23

א+א-

ד"ר גיל מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ובניהו בולוטין, כלכלן באגף הכלכלה בבנק, מתייחסים בסקירת הנפט השבועית להמשך העלייה במחיר הנפט בשבוע החולף: "העלייה של מחיר הנפט התרחשה על אף העלייה במלאי הנפט של ארה"ב, על רקע צמצום ההפקה במדינות OPEC וברוסיה, והחשש להתפשטות מחודשת של וירוס הקורונה בסין ולהעלאת קצב ההדבקה בנגיף הקורונה בארה"ב, בשל ההפגנות ההמוניות ואי שמירת הריחוק החברתי."

 

בפמן ובולוטין מוסיפים כי "מידיעות שונות, נראה שרוסיה מעוניינת שמחיר נפט מסוג BRENT יגיע לסביבות ה-50 דולרים לחבית, מאחר ובמחיר זה הממשל יכול לממן את התקציב השנתי של הממשלה וכן מחיר זה הוא לא גבוה מדי עבור הצרכנים. בהתאם לכך, רוסיה צמצמה את תפוקתה לאחרונה."

 

בנוגע לחברות פצלי השמן נכתב בסקירה כי "עם עליית מחירי הנפט, חברות פצלי השמן מתחילות להראות סימני חזרה לשוק בשל עליית הכדאיות של חלק מהחברות המייצרות נפט באמצעות פצלי שמן באתרים קיימים. אולם, מידת כדאיות ההפקה בארה"ב, ברמת מחירי הנפט הנוכחיים, עדיין נמוכה עבור רוב מפעלי פצלי השמן וחולות הביטומן, בפרט בכל הקשור לפתיחת אתרים חדשים.


"למרות המהלכים להחזרת הפעילות של כמה מחברות הנפט בארה"ב, הרי שייצור הנפט בחלק ניכר מחברות פצלי השמן האמריקאיות עדיין לא חזר להיות רווחי מספיק ומדי שבוע נרשמת ירידה נוספת בתפוקה המצרפית של ארה"ב. במידה ומחיר הנפט לא ימשיך לעלות, או שלא ישהה באופן יציב ברמת המחירים הנדרשת לכדאיות, הרי שחלק מהחברות ישארו במצב של סכנה ממשית לפשיטת רגל."

 

"בארה"ב, הביקוש לנפט עדיין נמוך משמעותית לעומת הביקוש שהיה בתקופה זו בשנה שעברה וההפגנות בארה"ב עשויות להקשות על החזרת הפעילות הכלכלית ולהכביד על התאוששות הביקוש לנפט. על רקע זה ועל רקע הרמה הנוכחית של הביקוש, מספר בתי זיקוק בקנדה עצרו את הפעילות לזמן הקרוב ויתכן שחברות נוספות יעצרו את הפעילות באופן זמני או יצאו מהשוק לחלוטין במידה ומחיר הנפט יחזור לרמת מחירים נמוכה. אולם קיימת נקודת אור בהתאוששות הפעילות הכלכלית בארה"ב והיא ירידת מלאי הסולר בארה"ב, לאחר 11 שבועות של עליית המלאי במאגרים, מה שמסמן את התאוששות הביקוש לתזקיקי נפט בארה"ב. הביקוש העולמי לנפט החל גם הוא להתאושש, אך מידת התאוששות הביקוש היא איטית בשל הביקוש הנמוך לבנזין, יחסית לתקופה המקבילה אשתקד, וכן לדלק מטוסים.

 

בפמן ובולוטין מסכמים; "במבט קדימה, לתקופה הקרובה, מחיר הנפט יושפע בטווח הקצר מן ההערכות בנוגע לקיום ההסכם על ידי המדינות החברות בקבוצת OPEC+ בדגש על רוסיה ועיראק, ומן ההערכות בנוגע להתפשטות וירוס הקורונה בעולם, ובפרט בסין ובארה"ב, והשפעותיו על הכלכלה העולמית. בטווח הארוך יותר, ישנם מספר גורמים התומכים בביקוש לנפט ובהם: צמיחת כלכלת ארה"ב לאחר בלימת התפשטות וירוס הקורונה ומהלך יישום תקנות IMO 2020 שיעלה את הביקוש לתזקיקים דלי גופרית, זאת כאשר נפח הסחר הימי, שנפגע מאוד, ישוב ויעלה. הביקוש לנפט צפוי להישאר נמוך יחסית בעת הקרובה, זאת למרות שהביקוש למוצרי נפט החל לעלות מרמת השפל."

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה