הרחבות או לא להיות: מה כדאי לדעת על הביטוח המקיף לרכבך?

רצית לעשות ביטוח מקיף אבל לא בדיוק הבנת על מה הולך הכסף ואיך אפשר לשלם קצת פחות? הכתבה הבאה היא בדיוק בשבילך

תוכן מקודם 01/06/2020 12:53

א+א-

רכב בישראל של ימינו הוא אינו פריבילגיה אלא הכרח. כמעט לכולנו יש מספר מרכזי חיים הכוללים איזורי עבודה, מגורים, משפחה ותחביבים. לרוב תחבורה ציבורית אינה אופציה כי היא גוזלת מאיתנו זמן רב ואינה פעילה בשבתות וחגים, כך שלבסוף אנו מחויבים לסוג מסוים של כלי תחבורה אותו מחובתנו לבטח. בעוד ביטוח חובה הוא הכרח מבחינה חוקית, ביטוח מקיף ואחיו הקטן ביטוח צד ג’ אינם מחויבים בחוק, אך הם בהחלט כורח המציאות וחשוב להכיר ולהבין מה יתרונותיהם ומגבלותיהם.

 

ככלל, תנאי פוליסת ביטוח מקיף לרכב נקבעו על ידי משרד האוצר בשנת 2012, והן מחויבות על ידי כל חברות הביטוח, כמו גם עדכונים שונים שנכנסו לתוקף עם הזמן. הביטוח המקיף כולל בתוכו כיסוי ביטוחי מלא עבור מצבי ביטוח נפוצים עליהם נפרט בהמשך, כיסוי ביטוחי עבור הוצאות צד ג’ לרבות פיצוי נזקים והוצאות משפט והרחבות שונות כגון שירותי דרך, גרירה והחלפת פנסים או מראות. ביטוח מסוג צד ג’ בלבד יכלול פיצוי רק לצד הנפגע עם אפשרות להרחבות שונות.

 

אילו נזקים מכוסים בביטוח מקיף לרכב?

ישנם כיסויים שונים אשר חייבים להיות בכל פוליסת ביטוח מקיף וכל נזק כתוצאה מאלה יביא לפיצוי המחזיק בפוליסה:

 

  1. אש, ברק, התפוצצות או התלקחות
  2. תאונה מכל סוג
  3. גניבה או כל נזק אשר נגרם כתוצאה מגניבה
  4. נזקי שיטפון, סערה, שלג, ברד, התפרצות הר געש
  5. מעשה זדון שלא נגרם על ידי בעל הרכב או אדם מטעמו
  6. רעידת אדמה
  7. פעולת שובתים או מהומות

 

מה מבוטח ברכב?

ברור כי הרכב עצמו יהיה החלק העיקרי בפיצוי הפוליסה, אך ישנם לא מעט מקרים בהם יש ברכב פריטים מסוימים אשר חשוב שיכללו בפוליסה. חשוב לדעת כי גם אביזרים שונים המותקנים ברכב הינם חלק מהפוליסה, מה שמעלה את חשיבות רישום הדגם הנכון של הרכב שברשותך. לכך מצטרפים גם אמצעי מיגון אשר מוספים מטעם חברת הביטוח או כל אביזר שחויב בהתקנה על ידי המדינה. כמו כן, כל אביזר אשר נרשם בדף פרטי הביטוח ככלול בביטוח, כך שאם שדרגת את מערכת הסטריאו או המולטימדיה, כדאי להצהיר על זאת במדויק.

 

מה זה טוטאל לוס?

טוטאל לוס, אובדן גמור, הוא מצב בו לא ניתן יותר להשתמש ברכב כי הוא נגנב או נהרס תחת תנאים מסוימים, למשל כאשר שמאי רכב הגדיר את הנזק לרכב בשווי של 60% מערכו ומעלה או כאשר הוא נגנב ולא נמצא במשך 30 יום. בחברות מסוימות יכול להיות שיעור שונה של נזק לקביעת טוטאל-לוס ובמקרה כזה יפוצה המבוטח בערך הרכב. חשוב לדעת כי לאחר תשלום הפיצוי יפקע הביטוח ולא יהיה תקף עוד לרכב זה וכי אין השתתפות עצמית במקרה זה.

 

השתתפות עצמית

חלק מהכיסויים אשר חברת הביטוח מפצה עליהם מחייבים בהשתתפות עצמית מצד המבוטח, זאת בהתאם להסכם בין הצדדים. חשוב לדעת כי זהו מקום בו מתאפשר לך כלקוח משא ומתן מול חברת הביטוח שכן הגדלת סכום ההשתתפות ביכולתו להוריד את גובה פרמיית הביטוח המקיף.

 

שירותי דרך וגרירה

כיסוי זה אינו חלק מהפוליסה וניתן לרכוש אותו בנפרד. חשוב לדעת כי שירותים אלה תקפים 24 שעות ביממה ובכל חלקי הארץ, אלא אם הוגדר אחרת בתנאי השירות.

 

תוספות לביטוח

תוספות לביטוח המקיף כגון ביטוח לשמשות, מראות או פנסים הם הנפוצים ביותר ובדרך כלל הפעלתם גם אינה מעלה את הפרמיה שעל הנהג לשלם בשנה העוקבת. בכל מקרה, חשוב להבין כי כל דבר שאינו חלק מהפוליסה התקנית הינו מוגדר כתוספת ואין חובה לשלם עליו או לרכוש אותו, אך בהחלט יש לחשוב אם דבר זה יכול לשרת אותך בעתיד.

 

בסופו של דבר, חשוב להבין כי אומנם בעוד הכל קשור לכסף, לא בטוח שביטוח הרכב המקיף הכי זול שתמצאו יהיה גם פחות טוב מפוליסה דומה אך יקרה. צריך להבין על מה משלמים ומה טוב לך, מה כדאי להוריד ומה משפיע על המחיר, כמו למשל השתתפות עצמית מוגדלת. אז... סעו בזהירות.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה