את מוכרת לי מפעם: מה חשוב לדעת על הוצאות מוכרות

רשות המס מכירה בחלק מההוצאות של בעלי עסקים במטרה לעזור להם לשגשג. כללי ההוצאה המוכרת סבוכים מעט וכדאי לדעת מראש עבור אילו הוצאות תקבלו החזר מלא, חלקי או כלל לא

תוכן מקודם 01/06/2020 11:08

א+א-

כל מי שהקים עסק משלו יוכל לספר לכם שמדובר בעניין שכרוך לא רק בהשקעה של זמן ומאמץ רב, אלא גם בהוצאות כספיות לא מעטות. היקף ההוצאות והסוג שלהן משתנים בין עסק לעסק, אך כמעט כולם נדרשים להשקיע בנושאים כגון ציוד משרדי, פרסום ושיווק, דמי שכירות, הוצאות תקשורת כגון אינטרנט וטלפון נייד, ביטוחים, השתלמויות, הנהלת חשבונות, ייעוץ מס ועוד ועוד.

 

חשוב לדעת כי המדינה מכירה בכך שעל מנת לייצר רווח, על עסקים להוציא כסף ולכן, חלק מההוצאות הללו מוכרות. כאשר רשות המסים מחשבת את היקף המס שנדרש מבעל העסק, היא מנכה ממנו את ההוצאות המוכרות – וכך חבות המס שלו יורדת. עם זאת, חשוב לזכור שלא כל ההוצאות מוכרות – וכי יש הוצאות המוכרות באופן חלקי בלבד.

 

כדאי ללמוד מה ההבדל בין הסוגים השונים מוקדם ככל האפשר – כדי לתכנן היטב את צעדיכם ולא להיגרר להוצאות גדולות מדי, שיעיקו על העסק. לכן, הכנו עבורכם מדריך קצר להוצאות מוכרות, באופן מלא או חלקי. שימו לב, כי מומלץ להתייעץ עם איש מקצוע בטרם תצאו לדרך.

 

רכב ונסיעות

בהנחה שהרכב משמש אתכם בין היתר לצרכי העסק כמו גם לצרכים האישיים שלכם, מס הכנסה מכיר בחלק מההוצאות עליו. כך למשל ביטוח רכב הוא הוצאה מוכרת חלקית בשיעור של 45%. כנ"ל לגבי דלק, טיפולים שונים ונסיעה בכבישי אגרה כמו כביש 6. כלומר, מס הכנסה יקזז רק 45% מההוצאה שלכם עבורם. אלא אם מדובר במוניות, שם המצב שונה ועל כך בפסקה הבאה.

 

הוצאות עבור תחבורה ציבורית מוכרות ב-100% כולל נסיעה במונית. חניה הקרובה למקום העבודה מוכרת ב-100%. עם זאת, לא ניתן לקזז במס קנסות ודו"חות תנועה. טיפ: ניתן לקבל החזר חלקי גם על נסיעות לחו"ל לצרכי השתלמויות ועבודה.

 

קניתם רכב חדש לצרכי העסק? לא תקבלו קיזוז של מלוא הסכום בשנה הראשונה – אלא הוא יוכר כהוצאת פחת: מדי שנה יקזזו מהמס שלכם חלק ממחיר הרכב, בשיעור של 15%. אם אתם משתמשים ברכב שנקנה לפני פתיחת העסק, ההכרה תהיה לפי השווי שלו ביום בו פתחתם את העסק.

 

הוצאות משרדיות

העיקרון המנחה של ההוצאות המוכרות במלואן הוא שמדובר בהוצאות המשמשות אך ורק את העסק – כמו הוצאות משרדיות. כאן מדובר בציוד משרדי, כולל מדפסות, דיו, כלי כתיבה ועוד, אך גם שירותי פקס ואינטרנט וציוד כגון מחשב – המוכר כהוצאת פחת, כלומר מדי שנה מקוזז מהמס חלק משוויו של המחשב. גם ההוצאה על שכירות משרד מוכרת ב-100%.

 

משרד ביתי

עבור מי שעובד מהבית, במיוחד בימים אלה, כדאי לדעת כי מס הכנסה מכיר באופן חלקי על הוצאות דיור כגון חשמל וארנונה (בשיעור של 20%-25% מכלל ההוצאה), ניקיון ודמי ועד בית (גם כאן – 20% עד 25%), שכר דירה ואף ריבית משכנתא. שימו לב כי כדי לקבל הכרה בשכר דירה, יש לוודא כי בעל הדירה אכן משלם מס עבור הכנסתו ממנה, וכי לא צוין בחוזה שלכם שהדירה תשמש למגורים בלבד.

 

ייעוץ עסקי, פרסום ושיווק

עסקים רבים משתמשים בשירותיהם של אנשי מקצוע כגון מנהלי חשבונות, רואי חשבון, יועצים ומאמנים עסקיים, יועצי מס ועוד – במטרה לשפר את התנהלותם הפיננסית. הוצאות אלה מוכרות ב-100%. ומה לגבי פרסום ושיווק? במיוחד כיום, פרסום – ובוודאי באינטרנט – הוא סם החיים של רוב העסקים. הוצאות פרסום ושיווק מוכרות במלואן – כמו גם הוצאות עבור בניית אתר אינטרנט ואחסון שלו.

 

תרומות

הידעתם כי ניתן לקבל הכרה במס עבור תרומות? במטרה לעודד גם גופים עסקיים לתרום למטרות שונות, ניתן לקבל הכרה עבור תרומה – ובתנאי שעברה את הרף של 190 שקל (נכון למאי 2020), וניתנה למוסד ציבורי שקיבל אישור לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. עם זאת, קיימת תקרה שמעבר לה לא ניתן לקזז את התרומה.

 

בשורה התחתונה, הוצאות מוכרות הן אחת הדרכים של המדינה לעודד עסקים. גם אם הקמתם עסק קטן ואתם חדשים בתחום – חשוב לא להתעלם, להבין מהם הכללים בנושא, ולא לשכוח לשמור קבלות. בהצלחה.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה