ניהול תקציב חודשי: ודאות בתקופות אי-ודאות

גם ללא הקורונה, ישראלים רבים מתקשים לנהל את תקציב משק הבית שלהם, ונקלעים להוצאות גבוהות או למינוס בבנק. עכשיו יותר מתמיד – הגיע הזמן לקחת אחריות על חשבון הבנק

תוכן מקודם 31/05/2020 15:30

א+א-

תקופת הקורונה הכניסה לחיינו אי ודאות כמעט בכל תחום – הבריאותי, החינוכי, המשפחתי והפיננסי. המשק האט במידה ניכרת את פעילותו, וגם כשהוא חוזר לשגרה בהדרגה קשה לדעת מה יהיו ההשלכות על המצב הכלכלי – של הפרט ושל המדינה כולה. גם בימים כתיקונם, משפחות רבות בישראל מתקשות לנהל את התקציב שלהן ביעילות, ולא פעם סובלות ממינוס תמידי בבנק.

           

היום יותר מתמיד, חשוב לעצור לרגע – ולבדוק כיצד נוכל לייעל את ההתנהלות הפיננסית שלנו, לצמצם הוצאות ולהבריא את חשבון הבנק. לא תמיד מדובר בתהליך פשוט וקל ליישום, אך התועלת שלו רבה מאוד. תקציב משפחתי המנוהל בתבונה יעזור לכם גם להגדיל את רווחתכם הכלכלית, ולישון טוב יותר בלילה.

 

1. שקלו ליטול הלוואה

במקרים מסוימים, נטילת הלוואה* עשויה להיות צעד חכם שיעזור לכם להבריא את התקציב המשפחתי. כאשר אתם זקוקים לסכום כסף שלא נמצא בהישג ידכם, הלוואה בתנאים טובים כאשר סכום ההחזר מותאם ליכולת הכלכלית שלכם תוכל להיות הפתרון – ולסייע לכם להיטיב את מצבכם הפיננסי. עם זאת, חשוב לבדוק, בין היתר, את גובה הריבית ומהו בדיוק הסכום שאתם זקוקים לו – ולא להתפתות להלוואה בסכומים גבוהים מדי מעבר לצורך.

 

קרדיט: shutterstock

 

2. עקבו אחרי ההוצאות שלכם

הצעד הראשון בדרך להבראה פיננסית הוא להבין היכן בדיוק אנחנו עומדים. לצורך כך, אין מנוס ממעקב שוטף אחר ההוצאות שלנו. יש דרכים מגוונות לעשות זאת: רבים בוחרים לנהל קובץ אקסל, בו כל טור מוקדש לסוג הוצאה אחר, ונוסחאות שונות מסכמות את ההוצאה על כל סעיף; אחרים רושמים הוצאות ביומן; או אפילו מעדכנים בקבוצת ווטסאפ משפחתי. בכל דרך שבה תבחרו, העיקרון זהה – חשוב לעקוב אחרי ההוצאות במשך חודש לפחות, ורצוי יותר. כך תקבלו תמונה מלאה ומדויקת של מצבכם, ותוכלו להתחיל לבנות תוכנית פעולה.

 

3. הציבו יעדים פיננסיים

אם לא נדע מה היעד שלנו – יהיה לנו קשה להגיע אליו. לכן, לאחר שמיפינו את ההוצאות השוטפות שלנו, הגיע הזמן להציב לעצמנו יעדים פיננסיים. לכל משפחה מתאים יעד אחר – יש כאלה שיבקשו להצליח לחסוך סכום מסוים בתוך כך וכך שנים, לטובת הפנסיה; אחרות יקצו סעיף חיסכון מיוחד לטובת טיול ארוך בעולם; ויש מי שישאף לסיים כל חודש בפלוס של כמה אלפי שקלים – חיסכון מצטבר שניתן יהיה להפנות למספר אפיקים. השאפתנים במיוחד יכולים אף לכוון ליציאה לפנסיה מוקדמת.

 

4. צפו את הבלתי צפוי

אי אפשר לדעת מתי תהיה לנו הוצאה בלתי צפויה – אך ברור שבמוקדם או במאוחר, היא תגיע. תיקון יקר לרכב או החלפה שלו, שיפוצים הכרחיים בדירה, טיפולי שיניים, סיוע לקרובי משפחה ועוד ועוד – החיים מלאים הפתעות, וחלקן עולות לנו ביוקר. כדי שהפתעה כזו לא תגרום לנו להיכנס למינוס, ולהכניס להקפאה את היעדים הפיננסיים שלנו – חשוב להקצות חיסכון מיוחד בדיוק למקרים הבלתי צפויים הללו.

 

5. קבלו השראה ממומחים פיננסיים

כל מי שניסה לנהל תקציב בלי חריגות ותוך חתירה ליעדים יודע שמדובר במשימה לא פשוטה. כיום, ניתן למצוא לא מעט מקורות שיעזרו לכם בכך – מבלוגים ברשת ועד ספרים, בעברית ובאנגלית, המוקדשים לדרכים השונות שבהן אפשר לצמצם הוצאות ו/או להגדיל הכנסות. ניתן גם להיעזר באנשי מקצוע, שכבר ליוו לא מעט משפחות – וניסיונם הרב יכול לעזור לכם לקצר את הדרך לאיזון התקציב.

 

בשורה התחתונה, ניהול תקציב משפחתי אינו משימה קלה ופשוטה – ולכן רבים פשוט נמנעים מכך. ואולם, הם עשויים לשלם על כך ביוקר – ההוצאות תופחות ללא שליטה, המינוס גדל והריביות עולות, כך שיכול להתפתח מעגל קסמים שקשה להיחלץ ממנו. אם תצליחו להתמיד במעקב הוצאות ובפעולות שיקדמו את השגת היעדים הפיננסיים שלכם, תוכלו להפוך זאת להרגל – כך שיהיה לכם קל הרבה יותר.

 

 *בכפוף לאישור החברה ותנאיה. המלווה ישראכרט מימון בע"מ. אי עמידה בפירעון ההלוואה עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל.

*הפרסום איננו מהווה הצעה ו/או התחייבות למתן הלוואה/אשראי.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה