לאומי: בנק ישראל צפוי לעדכן כלפי מעלה את תחזית הצמיחה השנתית

תחזית הצמיחה של בנק ישראל הייתה לנסיגת התוצר בשיעור של 5.3% השנה; ההתאוששות המהירה בחודש מאי במרבית הענפים במשק יעלו את התחזית כלפי מעלה

חדשות ספונסר 24/05/2020 14:25

א+א-

ד"ר גיל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ודודי רזניק, אסטרטג הריביות של לאומי שוקי הון, מעריכים בסקירתם השבועית כי "בנק ישראל צפוי, במסגרת הודעת הריבית השבוע, לשוב ולהעלות את תחזית הצמיחה לשנת 2020 ולהפחית את היקף הירידה הצפויה בתוצר השנה. כנגד, מידת עליית התוצר החזויה בשנת 2021 צפויה להתמתן".

 

לדבריהם, "נראה כי קצב התאוששות המשק מהיר יחסית במרבית הענפים למעט, כרגע, ענפי התיירות, תעופה והתרבות. עם זאת, ענפים אלו ואחרים, כמו מסעדות, צפויים להיפתח במהלך התקופה הקרובה.

 

תחזית הצמיחה של בנק ישראל מראשית אפריל, הייתה לנסיגת התוצר בשיעור של 5.3% השנה ובבסיסה עמדה ההנחה כי רק לקראת סוף חודש יוני יחזור המשק לקצב פעילות דומה ברמתו לפעילות טרום המשבר. לפיכך נראה כי תחזית הצמיחה של בנק ישראל צפויה להתעדכן כלפי מעלה ויתכן וגם התחזית לשיעור האבטלה ולגרעון הממשלתי יתעדכנו בהתאמה.

 

בלאומי חוזים, מאז אמצע חודש מרץ, נסיגה בתוצר השנה בקצב נמוך ביחס להערכת בנק ישראל בשיעור של 2.7%.

 

בפמן ורזניק מתייחסים גם לשוק האג"ח הממשלתי ומעריכים כי "העלייה החדה בציפיות האינפלציה בשבוע האחרון מורידה מאטרקטיביות ההשקעה בצמודי המדד ומחזירה, להערכתנו, את הצורך בהשקעה מאוזנת בין שקלים לא צמודים לצמודי מדד. ציפיות האינפלציה לאורך העקום נראות סבירות כרגע ומגלמות את הערכת השוק כי סביבת האינפלציה צפויה לחזור לרמתה טרום המשבר של 0.5-1.0%.

 

תנאי הרקע להשקעה בשוק האג"ח הממשלתי ממשיכים להיות חיוביים ובהם תכנית הרכישות של בנק ישראל, סביבת הריבית הנמוכה וסביבת התשואות בעולם, הממשיכה וצפויה להיוותר נמוכה. פרוטוקול הפד חשף את החשיבות בעיני חברי הפד של שמירה על רמה נמוכה יחסית של התשואות הארוכות, דבר הצפוי להקרין על שוקי האג"ח הממשלתיים בעולם. אנו ממליצים על השקעה במח"מ בינוני – ארוך של כ - 7 שנים.

 

מומלצת אחזקה מאוזנת בין שקלים לא צמודים לצמודי מדד. צמודי המדד מומלצים להשקעה בעיקר בטווח של 3-7 שנים. החשיפה לשקלים הלא-צמודים מומלצת לטווח של 7 שנים ומעלה. מומלצת אחזקת אג"ח ממשלתי בריבית משתנה חלף אחזקת מק"מ, על רקע ירידת התשואות מתחת לרמת ריבית בנק ישראל ולאור הערכתנו כי ריבית בנק ישראל איננה צפויה לרדת עוד בתנאים הנוכחיים".

 

לגבי ההתפתחויות בכלכלה העולמית אומרים בלאומי שפרוטוקול ישיבת ה- FOMC מסוף חודש אפריל העלה כי הגורמים בפד מודאגים מכך שהמגיפה עשויה להיות בעלת השפעות ארוכות יותר. בטווח הבינוני, הדעה בפד הינה "שקיימת סבירות משמעותית לגלי התפרצות נוספים, מה שעלול להוביל לתקופה ממושכת של פעילות כלכלית מופחתת".

 

מעבר לכך, הפד מודאג מההשפעות לטווח הארוך כמו איבוד כישוריהם של מובטלים לארוך זמן, המתקשים בהצטרפותם מחדש לכוח העבודה וכתוצאה, פגיעה בפריון העסקי. הפד גם מדגיש שגם לאחר שיוסרו הסגרים והמגבלות "ייתכן שמודלים עסקיים מסוימים כבר לא יהיו ברי-קיימא מבחינה כלכלית, דבר שעלול להתרחש, למשל אם הצרכנים ימשיכו להימנע מהשתתפות בצורות פעילות כלכליות מסוימות."

 

עם זאת, לא נערך דיון פומבי בריבית שלילית, מה שממחיש שלא סביר שהפד ייכנע לציפיות בשוק בנושא זה בעתיד הנראה לעין. לעת עתה, נראה שיש במבנה עקום התשואות ביטוי לציפיות בסבירות בינונית-נמוכה לריבית שלילית, מה שבא לידי ביטוי בהמשך היתללות העקום, כאשר חלקו הקצר נשאר מקובע ברמות נמוכות של תשואה לפדיון.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה