פועלים: מדד המחירים לצרכן צפוי לעלות ב-0.8% ב-12 החודשים הקרובים

מעריכים כי עליית שיעור האבטלה, והפגיעה בכוח הקנייה של הצרכנים, ישפיעו בעיקר על סעיף הדיור במדד, ואנו מניחים שהוא יוזל בכ-1.5% בשנה הקרובה

חדשות ספונסר 17/05/2020 14:47

א+א-

כלכלני בנק הפועלים מפרסמים היום את התייחסותם למדד המחירים לצרכן לחודש אפריל 2020 שירד בשיעור של 0.3% וב-12 החודשים האחרונים ירד בשיעור של 0.6%, בדומה לתחזית הבנק שהניחה ירידה של 0.4%.

 

בבנק מציינים כי  המדד השלילי הוא בעיקר בהשפעת הירידה החדה במחירי הדלקים. מספר סעיפים שמשקלם הכולל במדד עומד על כ-7% לא נמדדו בשל הסגר והשינוי במחיר נזקף בהתאם למדד הכללי. סעיף הדיור נמדד כרגיל והוא ירד ב-0.2%. אנו מעריכים כי סעיף זה רגיש להשפעות הקורונה, ובשנה הקרובה נמשיך לראות הוזלה בסעיף זה.

 

מנגד מחירי הנפט בעולם עלו בשבוע האחרון, והם צפויים להשפיע על מדד חודש יוני. אנו מעריכים שהאינפלציה תמשיך להיות נמוכה בהשפעת המיתון. חשוב לציין שהתנודתיות במדדים החודשיים צפויה להיות גדולה ותלויה בהחלטות הלמ"ס לגבי מדידת סעיפים במדד שחוזרים בהדרגה לפעילות.

 

אנו מעריכים, אומרים בבנק הפועלים, כי עליית שיעור האבטלה, והפגיעה בכוח הקנייה של הצרכנים, ישפיעו בעיקר על סעיף הדיור במדד, ואנו מניחים שהוא יוזל בכ-1.5% בשנה הקרובה. ישנם גם גורמים שפועלים לעליית מחירים כמו רמת תחרותיות נמוכה יותר, ועלויות גבוהות יותר של חברות בעקבות מגפת הקורונה, לדוגמה התאמת הטיסות לחו“ל ושירותי האירוח והמסעדות לתקנות משרד הבריאות.

 

לאחר שהכלכלה תתייצב, ניוותר עם גירעון תקציבי גבוה, וחוב ממשלתי שיעלה ביותר מעשרה אחוזי תוצר, ויעלה הצורך לבצע התאמה בצד המסים. בשלב זה אנו לא מניחים שהעלאות המסים יהיו בטווח של השנה הקרובה. תחזית האינפלציה ל–12 החודשים הקרובים עומדת על 0.8%.

 

האינפלציה צפויה להיוותר נמוכה באופן ניכר מהגבול התחתון של היעד. המדיניות המוניטרית תמשיך להיות מאוד מרחיבה בטווח הנראה לעין. הריבית תיוותר ברמתה או אולי אפילו תפחת לרמה של אפס. בנק ישראל ימשיך לרכוש אג"ח ממשלתיות, וינסה לשמור על עקום תשואות שטוח יחסית.

 

כלי המדיניות שבנק ישראל מפעיל כעת דומים לאלו של הפד, מלבד אולי רכישות של אג“ח קונצרניות שמונהגות בארה“ב ולא בישראל.

***

מובהר ומודגש כי האמור בסקירה זו אינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. בפרסום המידע בסקירה זו אין משום המלצה או חוות דעת בקשר לביצוע כל עסקה או השקעה בניירות ערך, לרבות רכישה ו/או מכירה של ניירות ערך. יודגש כי לגבי כל מידע מכל סוג המופיע בסקירה – על כל אדם לבצע בדיקה ואימות נוספים, תוך התחשבות בנתונים ובצרכים המיוחדים שלו. יצוין כי במידע עלולות ליפול טעויות וכן עשויים לחול לגביו שינויי שוק ו/או שינויים אחרים, וכי אף עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין התחזיות והניתוחים המופיעים למצב בפועל. אשר על כן, קבלת החלטה כלשהי על סמך נתון, דעה, חוות דעת, תחזית או ניתוח המופיע במסגרת הסקירה - הינו על אחריות הקורא בלבד.

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה