רכב חדש או יד שנייה?

האם עדיף להשקיע סכום כסף גבוה יחסית ברכב חדש או שעדיף לבחור באפשרות הזולה יותר ולרכוש רכב יד שניה? במאמר זה נסקור את השיקולים העיקריים כדי לסייע בקבלת ההחלטה

תוכן מקודם 04/05/2020 17:14

א+א-

רכישה של רכב היא השקעה כספית משמעותית מאוד. בשונה מהשקעות אחרות, הערך של ההשקעה שלכם לא צפוי לעלות, אלא לרדת מרגע הרכישה והלאה. נשאלת השאלה, האם עדיף להשקיע סכום כסף גבוהה יחסית ברכב חדש, או שעדיף לבחור באפשרות הזולה יותר ולרכוש רכב יד שניה. במאמר זה נסקור את השיקולים העיקריים לכאן ולכאן, במטרה לסייע בקבלת ההחלטה.

 

מחיר הביטוח

כאשר רוכשים רכב, משקיעים סכום כסף משמעותי, אך אין מדובר בסיום ההוצאה הכספית. למעשה, כאשר רוכשים רכב יש הוצאות נוספות, חלקן משתנות כמו דלק ותיקונים, וחלקן קבועות כמו טסט וביטוח. ביטוח חובה לרכב הוא המינימום שכל בעל רכב חייב לעשות, ואין זה משנה אם רכשתם רכב חדש או יד שניה. ביטוח חובה נועד להבטיח שבמקרה של פגיעה באדם אחר או בעצמכם, תהיה לכם אפשרות לכסות את ההוצאות הכרוכות בכך. מחיר ביטוח חובה, כמו גם ביטוח מקיף או צד ג’, משתנה באופן דרסטי על פי סוג הרכב ומצבו. רכב ישן, אשר אין יכולת לדעת מה מצב המערכת הפנימיות שבו, יתומחר אחרת מבחינת התשלום החודשי הקבוע לעומת רכב חדש. ישנם כמובן פרמטרים נוספים, כאשר מחיר הביטוח גם ישתנה על פי סוג הרכב, על פי רמת הבטיחות שלו, ועל פי ההיסטוריה וגילו של הנהג. יתכן שאם תבחרו רכב יד שניה אשר ערכו נמוך, לא ישתלם לכם להשקיע בביטוח מקיף, מאחר וגם אם הרכב ייהרס מדובר באבדן כספי לא גדול.

 

הוצאות מוסך

רכישה של רכב חדש פותרת אתכם מחלק מההוצאות הכרוכות בטיפולי מוסך. בשונה מהוצאות כמו ביטוח חובה, הטיפול במוסך בטיפולי עשרת אלפים שגרתיים, הוא לרוב במחיר שמשתנה עם הזמן על פי מצבו של הרכב. הוצאות המוסך על רכב חדש הן לרוב פחותות בהרבה. הצורך בחלקי חילוף בא לידי ביטוי רק לאחר זמן שימוש ממושך, ואם יש צורך בתיקון יתכן מאוד ותוכלו לקבל עליו החזר מהחברה. למרות זאת, רכבים חדשים רבים, בעיקר כאלו המכוסים עדיין בביטוח מטעם חברת הרכב, חייבים לעבור טיפולים אך ורק במוסכים מורשים. מוסכים מורשים הם מוסכים העושים שימוש בחלקי חילוף מקוריים של היצרנית הספציפית, ובעלי הסמכה רשמית לטפל ברכבי החברה. פעמים רבות הטיפול במוסך מורשה הוא יקר הרבה יותר מאשר טיפול במוסך סטנדרטי, וזוהי הוצאה נוספת שיש לקחת בחשבון.

 

אמינות כלי הרכב ותחושת ביטחון

אם מדובר על רכב אשר צפוי לשמש בני משפחה רבים, אשר חלקם נהגים חדשים יחסית, כדאי מאוד שתבחרו לרכוש כלי רכב אשר אתם יודעים את מצבו באופן מושלם. כאשר רוכשים רכב יד שנייה, לעיתים אין באמת יכולת לדעת מהם הפגמים הקטנים אשר מתחבאים מתחת למכסה המנוע. רכב חדש לעומת זאת, מגיע על פי מפרט שלם של היצרן, שמאפשר לכם להיות בטוחים שהמנגנונים השונים יתפקדו באופן מושלם.

 

הנאה אישית שלכם

פרמטר נוסף שיש לקחת בחשבון כאשר בוחרים בין רכב יד שנייה ורכב חדש, הוא ההנאה האישית שלכם. עבור חלק מהאנשים, התחושה של כניסה לרכב חדש, הסרה של כיסוי הניילון, והידיעה שאתם הראשונים שנוסעים בו שווה את הכול. עבור אחרים, דווקא מציאת רכב יד שנייה במחיר מעולה יכולה להיות שווה יותר. כאשר רוכשים רכב יד שניה, תוכלו פעמים רבות בסכום כסף צנוע יחסית לרכוש רכב עם ביצועים מעולים, שהבעלים הקודם שלו נפטר ממנו פשוט כי הוא החליט לרכוש רכב חדש אפילו יותר. ההנאה האישית מתהליך הרכישה היא שיקול שחשוב לקחת בחשבון.

 

אין תגובות

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר

שלח תגובה